A few calculations …

So, yesterday morning I poured a 50 pound bag of our grain mixture into a container and kept track of how much milk I got from the goats for 50 pounds of grain.

Our price for 50 pounds of grain is $15.00.  The goats also consumed two bales of alfalfa hay at $6.00/bale.  So, for $27.00 I got approximately 12 gallons of milk.  If I sold all of this milk for pet milk at $10/gallon (which I do not!) that would be $120.00.  Of course, we are not factoring in the cost of the minerals and baking soda the goats eat, the electricity that runs the pump to get water and the fan in the milk parlor, nor, of course, my labor.  If we just factor in the grain and hay, I would have made $93 in a 24 hour period.  Factor in as well, I did not milk all of my goats.  Five of them have goat kids on them (7 total) which they fed as well as getting milked by me.  Five of these kids are does who will be freshened next year and be used as milkers, two are castrated bucks who will be used for meat in the fall.

Between the two of them, the calves drink approximately three gallons of milk per day.  The chickens get at least a gallon a day, usually more.  I allow it to sour for about 24 hours before feeding it to them.  The dogs and cats drink a good bit of it; I drink at least a half gallon a day.  When the weather cooperates, I make cheese, using the whey for the chickens.  Milk is good!

Our grain price for the grain we have right now is $15 for 50 pounds, but it’s going to increase to $17 with today’s pick-up because I’m adding another 50 pounds of black oil sunflower seeds and 50 pounds of Austrian (winter) peas (my mixture already had 50 pounds of sunflower seeds and 50 pounds of Canadian peas).  Except for the peas and sunflower seeds, all of the grain that is in the mixture is locally grown.

Now if I can only get myself paid for the work I do to get that milk and meat.

Until later …